Kentler sanayilerini anlatıyor paneli

Gaziantep sanayi odası yönetim kurulu başkanı sn.nejat koçer’in “kentler sanayilerini anlatıyor” paneli konuşma metnidir. 18.02.2003

Değerli konuklar;
Bugün değerli bir insanı, türk basın tarihinin gerçek duayenlerinden merhum nezih demirkent'in anısına düzenlenen toplantı için buradayız.
Nezih demirkent'i anarken, o'nun yaşam felsefesi ve hedefleri doğrultusunda bir organizasyon düzenlemek çok yerinde bir karar.
Nezih bey şehirlerimizi ve sanayilerini bizden daha iyi yorumlayan bir özelliğe sahipti.
Bu yüzden merhum nezih bey'in ölüm yıldönümünde, sanayicilere ve özellikle de anadolu kentlerinin temsilcilerine söz hakkı verilmesini çok anlamlı buluyorum.
Bizlere bu mana zenginliğini yaşatan dünya gazetesi yönetimine de konuşmamın başında teşekkür etmek istiyorum.
Değerli konuklar;
Ben bugün sizlere, anadolu sanayileşmesinde öncü ve örnek olmuş ve bu potansiyelini yaşamın her alanında başarıyla uygulamış bir kenti anlatmaya çalışacağım. "çalışacağım" diyorum ; çünkü ünlü seyyah evliya çelebi bile seyahatnamesinde gaziantep'i anlatırken epey zorlanmış.
"...bu kenti anlatmaya, ne dil ne de kalem yeter. Dünya yüzünden geniş bir ili, göz alıcı büyük yapıları her yerden aranan eşyası, birçok mezraları, bolluk ve verimliliği bitimsiz yiyecek ve içecek pınarları ve ırmaklarıyla burası "şehr-i ayıntab-ı cihan" yani "dünyanın gözbebeği kenttir"dir diyor evliya çelebi gaziantep için...
Gaziantep'in, evliya çelebi'nin 1670 yılındaki izlenimlerinden böylesine övgüler almış olması, bugün geldiği noktanın da tesadüfi ve aynı zamanda geçici olmayacağının basit bir göstergesidir aslında. Gaziantep, dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak ,tarihin ve stratejik coğrafyasının kendisine bahşettiği fırsatları çok iyi değerlendiren bir kent, gaziantepliler de yaşadığı topraklara değer katan, her zaman bir adım ileriye götüren ve kendi toprağına sahip çıkan insanlar olmuştur.
Belki de işin sırrı burada. İnsanın toprağına sahip çıkmasında...
Fırsatları değerlendiren, doğru hedefler tayin eden ve her şeye rağmen mücadeleye devam eden bir kent gaziantep.
Nezih bey, vefatından kısa bir süre önce karaman'da yaptığı bir konuşmada şöyle diyordu:
" ...ulaşabildiğiniz hedefleri doğru seçer, kaynak israfı yapmazsanız,ama ondan da öte kendinize güvenirseniz başaramayacağınız bir şey olmaz. Birilerinin gelip sizi kurtarmasını beklemeyin. Çünkü kurtarılmaya muhtaç değilsiniz... "
Gaziantep, nezih bey'in bu tavsiyelerini aslında yıllardır uyguladığı için bugünkü başarıyı yakaladı. Mücadele gücü, üretme şevki hiçbir zaman eksik olmadı gaziantep'te.
Kimseden kurtarılmayı beklemedi ve hep kendi göbeğini kendi kesti.
Değerli konuklar;
Gaziantep, anadolu sanayileşmesinde öncü rol üstlenmiş ve gelişim sürecinin tamamında, bu misyonun gerekleri doğrultusunda hareket etmiştir.
Her türlü yeniliğe açık, değişimin gerekliliğine inanan ve bunun gereklerini de yerine getirmeye çabalayan gaziantep, bu yüzden her yeni projenin başlangıç noktası olarak seçilmektedir.
Kuşkusuz bunda kentteki sanayinin, dinamik yapısının etkisi de çok büyüktür. Hantal bir yapıya hiçbir zaman bürünmemiştir gaziantep sanayisi.
Öncü kimliğinin yanı sıra gaziantep'e yüklenen bir misyon da türkiye için ölçek teşkil etmesidir. Öyle ki son yıllarda "gaziantep'te işler iyi ise türkiye'de de iyi, gaziantep'te işler kötü ise türkiye'de de kötüdür" gibi bir sebep sonuç ilişkisi ortaya çıkmıştır.
Türk hava yolları eski genel müdürü sayın yusuf bolayırlı, geçtiğimiz aylarda bir sohbette, bu konuda çok çarpıcı söz söyledi.
Sayın bolayırlı, "ben türkiye'de işlerin iyi olup olmadığını gaziantep'e yapılan uçak seferlerinden anlarım" dedi. "nasıl yani" dedim,
"gaziantep'e giden uçaklar dolu ise demek ki türkiye'de işler iyi gidiyor, boşsa demek ki işler kötü derim" dedi. Bu misyon bir kent için ağır bir yüktür aslında. Ama gaziantep üzerine yüklenen bu ağır yükü başarıyla ve kararlılıkla taşıdı bugüne kadar.
Bunu sağlamak için farklı kriterlere sahip olmanız gerekiyor.
En başta da girişimcilik ruhuna ihtiyaç var. Gaziantep bu yönden çok şanslı bir kent.
Zira tarihten bu yana süregelen üretim kültürü gaziantep'e sağlam bir girişimci profili ortaya çıkarmıştır. Gaziantep'te yaşayan herkesin kafasında her an yaşama geçirilebilecek yeni bir proje, yeni bir yatırım konusu hep vardır.
Değerli konuklar, bu husus çok önemli !.. Zira her yerde girişimci bulamazsınız. Türkiye bu gerçeği anlayamadığı için yıllarca boşa para ve zaman harcadı. Her kenti sanayileştirmek adına organize sanayi bölgeleri yapıldı.
Ama sonuç ortada. Girişimcinin olmadığı yerde sanayi olmadı. Gaziantep dördüncü organize sanayi bölgesine ulaşırken, deyim yerindeyse zorla sanayileştirilmeye çalışılan bir çok ilde, organize sanayi bölgeleri atıl bekliyor.
Gaziantep'i bu noktaya taşıyan insan profili bugünden yarına oluşacak kadar basit bir konu da değil. Bugün bir çok şirkette 3.kuşak sanayiciler işbaşına geçmiştir. Bir önceki kuşaktan sanayicilik kültürünü alan bu kuşak iyi eğitim almış, yüzü dünyaya dönük, dünyadaki ekonomik gelişmeleri çok yakından takip eden pırıl pırıl bir kuşak.
Ve bu kuşağın şirket yönetimlerine girmesiyle birlikte kurumsallaşma süreci de hız kazandı. Büyük çoğunluğu aile şirketi olan gaziantepli firmalar, artık profesyonel yönetim anlayışını ön plana çıkarıyor ve toplam kalite anlayışıyla buluşuyor.
Artık gaziantepli sanayici,markalaşma, verimlilik ve toplam kalite anlayışlarını birer kavram olmaktan çıkarıp, ekonomik hayatın vazgeçilmez unsurları olarak kabul ediyor.
Bu değişime açık yönetim anlayışının ortaya çıkışında, yaşanılan krizlerden alınan derslerin de çok büyük payı var.
Her krizden fazlasıyla etkilenen gaziantep, krizlerden fırsat çıkarmayı öğrenmiştir.
1991'de körfez krizi nedeniyle ortadoğu pazarını kaybeden gaziantep, rusya pazarına yöneldi, 1998'de bu pazar da tehlikeye girince bu kez avrupa ve abd pazarına yöneliş başladı.
Krizlerde pes etmek yerine fırsat arayan gaziantep aradığı fırsatları bulma başarısını göstermiş ve bugün dünyanın 120 ülkesine mal ihraç eden bir konuma gelmiştir.
Gaziantep'in bu fırsatları yaratmasında kuşkusuz sektörel yelpazesinin zenginliği çok etkili olmuştur.
Bugün bir çok il belli sektörlerde yoğunlaşırken gaziantep'te gıdadan tekstile, kimyadan plastiğe, makine-metalden otomotiv yan sanayine, orman ürünlerinden ayakkabı sektörüne kadar uzanan dengeli bir sektörel yapı mevcuttur.
Bir ildeki sektörel dağılım çok önemli !
Zira sektörel dağılımımın genişliği o ildeki sanayi gücünü ortaya çıkaracak ve şehrin krizden etkilenme oranını değiştirecek en önemli faktörlerdendir.
Bize göre gaziantep sanayisinin son 5 yıldaki en önemli gelişmesi sektörel çeşitliliği ortaya çıkarabilmesi olmuştur.
Bundan birkaç yıl önce gaziantep sanayisinde adı geçmeyen non woven iplik, pamuk çırçırlama, polipropilen iplik, ayakkabı, bisküvi, çikolata, sabun ve yağ sanayi sektörleri bugün kent sanayisine önemli oranlarda katma değer yaratmaktadır.
Değerli konuklar;
Gaziantep sanayisinin sahip olduğu bu karakteristik yapı, bugün örnek gösterilen güçlü bir sanayi metropolünü ortaya çıkarmıştır.
Toplam alanı 24 milyon metrekareyi bulan 4 organize sanayi bölgemizde büyük ve orta ölçekli 500 fabrika üretim gerçekleştirmektedir.
Şehrin diğer bölgelerinde 1500'e yakın sanayi tesisi üretim yapmaktadır.
Küçük sanayi sitelerinde 4500'ün üzerinde firmamız her gün türkiye ve dünyaya mal üretmektedir. Bu sitelerde üretilen un ve makarna fabrikaları kanada'ya, suriye'ye avrupa'ya ihraç ediyoruz. Savunma sanayisine ve montaj sanayisine yedek parça üretiyor, tekstil makinesi imal ediyor, tarımsal makine sanayinde önemli üretim kalemlerine imza atıyoruz.
Örnek sanayi sitesi'nde 50 örnek işletmeyle yepyeni sektörleri, gaziantep sanayisine kazandırıyoruz. Pamuk, halı, akrilik iplik, polipropilen çuval, triko örme, ayakkabı, bulgur, makarna, un, irmik ve mercimek üretiminde türkiye üretiminin neredeyse yarıdan fazlasını, gaziantep olarak tek başımıza biz karşılıyoruz. 110 bin kişilik bir istihdam yaratıyoruz gaziantep sanayisi olarak. Bu rakam türkiye'deki bir çok ilin nüfusundan fazladır.
Bütün bunları yaparken de çevre bilincini de kaybetmiyoruz. Organize sanayi bölgesi'ndeki tüm firmaların atıklarını temizleyecek kapasitede olan atık su arıtma tesisimizi yakında faaliyete geçiriyoruz. Gaziantep sanayisi bir ayda, 50 milyon kwh'sı otoprodüktör santrallerinden temin edilmek üzere , toplam 180 milyon kwh elektrik tüketmektedir. Bu rakam şu anda türkiye'deki bir çok ilin toplam tüketiminden fazladır.
Sanayicimiz artan enerji ihtiyacını karşılamak için 4 ayrı otoprodüktör santraliyle kendi enerjisini üretiyor. 3 yıl önce kurduğumuz serbest bölgemizde sadece geçen yıl 110 milyon dolarlık bir işlem hacmi gerçekleştirilmiştir. Gaziantep serbest bölgesi türkiye'nin en hızlı büyüyen serbest bölgelerinden biridir. Ve bu potansiyel her geçen gün artmakta yeni yatırımlar yaşanan krizlere rağmen aralıksız sürmektedir. Son bir yılda gaziantep sanayi odası olarak sadece biz 95 firmaya yatırım teşvik belgesi verdik. Toplam tutarı 120 trilyonu bulan bu yatırımlarla 2000 kişiye ek istihdam yaratılmış oldu.
Her yeni güne daha fazla üretmek, daha fazla ihraç etmek ve daha çok kişiye istihdam yaratmak için başlayan gaziantep sanayiciler önümüzdeki dönem için büyük hedefler koyuyor önüne.
Gaziantep sanayisinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde hedefi; 1000 yeni işyeri, 100 bin yeni istihdam ve 5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmektir.
Gaziantep bu hedeflerini hayata geçirecek altyapıya ve girişimcilik anlayışına ve insan gücüne sahiptir. Ancak bu hedeflere sadece üretim yaparak ulaşılamayacağını da çok iyi biliyoruz.
Ekonomik gelişmenin entegre bir yapı ile mümkün olduğunun, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimin de önemli olduğunun bilinciyle yaşamın her alanında kendimizi geliştiriyoruz.
Tarihsel değerlerimizi ön plana çıkarıyor, kentin sosyal yaşamını zenginleştirmeye gayret ediyor, sporda önemli başarılar elde ediyoruz.
Kısacası, sanayileşme sürecinde ortaya çıkardığımız başarılı modeli yaşamımızın her alanında uyguluyoruz. Ve bu da markalaşma sürecine girmiş bir kent çıkarıyor ortaya.
Bize göre gaziantep zeugma antik kentiyle , gaziantepspor'uyla, mutfağıyla, sanayi hamlesiyle, insan profiliyle bir marka şehir olma yolundadır. Bu marka milli mücadeleyi, girişimcilik ruhunu , insanımızın dünyaya dönük yüzünü ve dinamizmi temsil etmektedir.
Değerli konuklar;
Gaziantep'in gelişim sürecini anlatırken, bugün kendisini saygıyla andığımız merhum nezih demirkent'ten bahsetmemek olmaz.
Çünkü yaşamı boyunca anadolu kentlerinin hamiliğini yapan demirkent'in gaziantep'e ilgisi bir başkaydı.
Nezih bey gaziantep gerçeğini gören insanların başında gelmekteydi.
O gaziantep başta olmak üzere anadolu'ya inanmış ve şehirleri yüreklendirmişti. Yılmadan usanmadan şehir şehir gezip insanları motive etmek o'nun yaşamındaki en önemli misyondu.
O deyim yerindeyse "şehirleri yüreklendiren adam"dı. Yüreklendirdiği şehirler adına, kendisini bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, anadolu sanayileşmesinin örnek şehri gaziantep'in temsilcisi olarak, konuşmamı gaziantep'teki herkesin kendisine slogan edindiği bir sözle bitirmek istiyorum;

Dünya Türkiye, Türkiye'de Gaziantep...
 
Milliyet Business
Gaziantep’in vizyon projesi
Beyaz Sayfa
Gözlem Gazetesi
Girişimciliğin Merkezi Gaziantep
Gaziantep Life Dergisi
Kentler sanayilerini anlatıyor paneli
TTGV Konuşma Metni
Anadolu'daki Avrupa Toplantıları
İstanbul II. Sanayi Kongresi
Markalaşma Öyküleri