GSO ve TPE işbirliği...29.12.2004
GSO VE TPE İŞBİRLİĞİYLE “ BİLGİ VE DOKÜMAN BİRİMİ”

Gaziantep Sanayi Odası ve Türk Patent Enstitüsü tarafından imzalanan protokol ile Gaziantep Sanayi Odası bünyesinde, sınai mülkiyet haklarının gerek ülkemizde gerek dünya çapında kazandığı önem dikkate alınarak, “ GSO-TPE Bilgi ve Doküman Birimi” kuruldu.

İHTİYAÇ DUYULAN HER BİLGİYE ULAŞILABİLECEK

Gaziantep Sanayi Odası tarafından 2003 yılında başlatılan “Marka Şehir Gaziantep” projesi kapsamında kurulan “ GSO-TPE Bilgi ve Döküman Birimi” Gaziantep Sanayi Odası personeli ve üyelerinin, Gaziantep Üniversitesi elemanlarının ve öğrencilerinin, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan kişi, kurum ve kuruluşların, sanayicilerin ve tacirlerin hizmetinde olacak.
“GSO-TPE Bilgi ve Doküman Birimi” sınai mülkiyet hakları ile ilgili olarak, ulusal ve uluslar arası veri tabanlarında ön araştırmalar, tekniğin bilinen durumu, başvuru ve form temini v.b konularda ihtiyaç duyacağı her türlü bilgi ve dokümanı karşılayarak hizmet vermek, Gaziantep ve çevresindeki sanayi, ticari ve tüm akademik kesime, başvuru için gerekli bilgi ve belgelerin temin edilmesinde, sınai mülkiyet ile ilgili bülten ve gazete incelenmesi konusunda, CD taramasında , internette patent bilgileri taranması konusunda, başvuru formu doldurulmasında, danışma ve diğer konularda hizmet verecek.

KOÇER “MARKALAŞMA HEDEFİNDE KARARLIYIZ”

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, 2003 yılı başında hayata geçirdikleri “Marka Şehir Gaziantep” projesinin kısa zamanda Gaziantep sanayisine önemli katkılar sağladığına dikkat çekerek, “Gaziantep sanayisinde markalaşma bilincini artırmak ve şehirdeki markalı ürün sayısını artırmak amacıyla başlattığımız proje, firmalarımıza yeni ufuklar açtı. Bu konudaki bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarımızı farklı konu ve platformlarda bundan sonra da sürdüreceğiz. Bu nedenle GSO bünyesinde kurulan “ GSO-TPE Bilgi ve Doküman Birimi” markalaşma faaliyetlerinin en önemli aşamalarından biri olan marka ve patent tescili işlemleriyle ilgili çok önemli hizmetler sunacak” diye konuştu.

"SANAYİCİNİN GELECEĞİ MARKALAŞMADA"

Bugüne kadar ağırlıklı olarak ara mal üreten Gaziantep'in bundan sonra markalı ürünlere yönelmesinin önemine de dikkat çeken Nejat Koçer, şunları söyledi: "Gaziantep uluslararası rekabet piyasasındaki yerini güçlendirmek ve geliştirmek istiyorsa kaliteli ve markalı ürünlere yönelmekten başka alternatifi yok. Firmalarımızın bu sürece uyum sağlaması ve markalaşma faaliyetlerine ağırlık vermesi şarttır. Bu sayede katma değeri daha yüksek ürünler üretip, ekonomiye çok daha büyük kaynaklar oluşturabiliriz". Son dönemde halı, triko ve ayakkabı gibi nihai ürüne yönelik sektörlere yapılan yatırımların artmasının bu süreci tetiklediğini de belirten Koçer, "Kültürel zenginlikleri, sanayileşme modeli ve girişimci insanlarıyla Türkiye'nin "marka şehri" olan Gaziantep, bu sürecin devam etmesiyle "marka zengini bir şehir" haline gelecektir. Bu da hem Gaziantep'in hem de Türkiye'nin önünü açacaktır" dedi.
Çin'e karşı Marka oluşturun [29.12.2004]