Çin'e karşı Marka oluşturun...29.12.2004
UPB BAŞKANI YAMANKARADENİZ: “ÇİN’E KARŞI MARKA OLUŞTURUN”

Gaziantep Sanayi Odası tarafından “Marka ve Patent Tescil İşlemleri ve Elde Edilen Haklar ” konulu seminer düzenlendi. Seminerde Türk Patent Enstitüsü Eski Başkanı Uğur Yalçıner “Marka ve Patent Tescil İşlemleri ve Elde Edilen Haklar”, Uluslar arası Patent Birliği Başkanı Kemal Yamankaradeniz “Marka Zenginliğinin Ekonomiye Katkıları”, Destek Patent Tasarımlar Şube Müdürü Sedat Kızılay “Yurtiçi ve Yurtdışı Endüstriyel Tasarım Tescilleri ve Uygulamaları, Türk Patent Enstitüsü Tasarım Uzmanı Muazzez Korkmaz “Endüstriyel Tasarım”, ve Uluslar arası Patent Birliği Hukuk Danışmanı Av. Serdar Yılmaz da “Sınai Mülkiyet Haklarının Hukuksal Boyutu” konusunda bilgiler verdi. Gaziantep Sanayi Odası meclis salonunda gerçekleşen seminere Vali Yardımcısı Müfit Yavuz, Gaziantep Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan,Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer ve çok sayıda davetli katıldı.

GSO BAŞKANI KOÇER: “MARKA ŞEHİR PROJESİ FİRMALARA YENİ UFUKLAR AÇTI”

Seminerin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer Marka Şehir Projesi'nin Gaziantep'te kısa zamanda önemli bir ivme kazandırdığını belirterek, sanayide markalaşma bilincini artırmak ve şehirdeki markalı ürünlerin sayısını çoğaltmak amacıyla başlattıkları projenin, firmalara yeni ufuklar açtığını söyledi. 1972 yılında marka tescil belgesi alan firma sayısının 1 olduğunu, 2003 yılında ise bu sayının 3867’e yükselmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Koçer: “Önümüzde bu konuda uzun bir yol var bizde bu nedenle bu bilgilendirme seminerlerini sürekli yapacağız. Markalaşma süreci içerisinde sanayicimizi iş adamımızı yönlendirici olan ve bu markaları ulusal pazara taşıyan anlayış içerisinde olacağız” diye konuştu.

YALÇINER: “GAZİANTEP MARKA AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Türk Patent Enstitüsü Eski Başkanı Uğur Yalçıner de katılımcılara Patent tescil işlemleri hakkında bilgiler sundu. Yalçıner; Gaziantep'in, markalaşma çalışmalarında önemli bir yere geldiğini ve bu konudaki başarısını patent alanında da göstermesi gerektiğini belirtti.
Türkiye’de markayı bir kere tescil ettirmekle marka sahibi oldum anlayışının hakim olduğunu da vurgulayan Yalçıner markanın korunması işlemlerinin daha önemli olduğunu dile getirdi.
Teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin hepsinin patent olduğunu ve Türkiye'de patent konusundaki gelişmelerin 1995 yılında hız kazandığını anlatan Yalçıner, bir ürünün patent elde etmesi için dünyada yenilik yaratması, teknik durumun aşılması ve sanayiye uygulanabilir olması gerektiğine işaret etti.

UPB BAŞKANI YAMANKARADENİZ: “ÇİN’E KARŞI MARKA OLUŞTURUN”

Seminerde daha sonra söz alan Uluslar arası Patent Birliği Başkanı Kemal Yamankaradeniz Bir markanın oluşturulmasıyla markanın takip edilmesi ve sürekli tanıtılması gerektiğini belirterek''Tescilli marka kullanımı hem uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek için hem de ürün üzerindeki hukuksal hakların kullanımı için önemli'' dedi.
Yamankaradeniz, Türkiye'de uzun süredir konuşulan Çin tehlikesi için alınacak en önemli önlemin, markalaşmak ve markayı tescil ettirmek olduğunu belirterek: “Çin tehdidine karşı sanayiciler kendi markalarını ve özgün tasarımlarını oluşturmaları gerekiyor.Buda demek oluyor ki Çin’e karşı koyman yolu marka oluşturmaktan geçer. Kesinlikle umutsuzluğa kapılmamak lazım Avrupa’nın bugün hiçbir kaygısı yok çünkü ellerinde kendi markaları ve teknolojileri var” diye konuştu.
Türkiye'de yapılan marka tescillerinin sadece ülke içinde geçerli olduğunu, ihracatlarda uluslararası örgütlere başvurmak gerektiğini belirten Yamankaradeniz, Madrid Protokolü Sistemi'ne başvuran firmaların markalarının 63 ülkede geçerli hale geleceğini ifade etti. Yamankaradeniz, Türkiye'de tescilli marka sayısının 37 bin 524 olduğunu ve bu sayının hızlı bir şekilde artmaya devam ettiğini kaydetti.
GSO ve TPE işbirliği [29.12.2004]