GAZİANTEP'İN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI GAZİANTEP'İN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Gaziantep Sanayi Odası'nın düzenlediği (GSO) 'Gaziantep'in Yıldızları' ödül töreni, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katılımıyla gerçekleştirildi.Şehitkamil Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda; Türkiye'nin büyük sanayi kuruluşları arasına giren GSO üyesi firmalar ile, markalaşma, ar-ge ve inovasyon dallarında Türkiye rekoru kıran 76 firma, ödüllerini bakanların ellerinden aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, konuşmasına Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılını kutlayarak başladı.

Konukoğlu şöyle konuştu:

"Gaziantep, Kurtuluş Savaşı’nda verdiği eşsiz mücadeleyi günümüzde ekonomide veren örnek bir şehirdir.

Çalışkanlığın, azmin ve başarının adresi olan bu şehir, insana güç verir. Bu şehir insana değer yargılarını hatırlatır.

Bu vesile ile iki gün sonra kutlayacağımız Gaziantep’in kurtuluşunun 90. yıldönümünde şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Hepinizin bildiği üzere, son yıllarda Amerika ve Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki iç karışıklıklar, ekonomide belirsizliklerin yükseldiği bir süreci getirdi.Bizler uygulanan doğru ekonomik politikalardan, aldığımız güçle, sanayicimizin yüksek temposunu bütünleştirdik.

Doğru bir strateji ile dünyanın dört bir yanına ürünlerimizi taşıyarak, bu süreci lehimize çevirme başarısını gösterdik.

Türkiye’nin son açıklanan büyüme rakamları bizleri oldukça memnun etti. Cari işlemler açığının artış hızındaki yavaşlama ise sevindirici.

The Economist dergisinin ekonomik ve finansal göstergeler tablosuna baktığımızda, ülkemizin büyüme oranı açısından gerçekten iyi durumda olduğunu, ancak cari açığın milli gelire oranında - %10 ile başı çektiğimizi görüyoruz.

Türkiye artık yüksek büyüme, yüksek cari açık döngüsünü mutlaka kırmalıdır. Ülkemiz bunu yapacak güçtedir.

Bütçe dengemizdeki iyiye gidiş çevremizdeki sorunlu ekonomilerden ayrışmamızı sağlamaktadır. Bunlar bizim için önemli avantajlardır.

Bu avantajları doğru kullanmak gerekmektedir. Çünkü önümüzdeki birkaç yılın çok kolay geçmeyeceğinin işaretlerini görmekteyiz.

Bu da değişim ve güç kaymalarının devam edeceğini göstermektedir. Bu tablo, tarihin çözülme ve yeniden yapılanma evrelerinden birinde olduğumuza işaret ediyor.

Ve biliyoruz ki, böyle büyük değişim ve yeniden yapılanma dönemlerinin galipleri ve kaybedenleri olacaktır. Şimdi güçlü ve zayıf yönlerimizi iyi analiz etmeli ve gereken önlemleri zamanında almalıyız. Önemli olan bu ortamda ülkemizi ve ekonomimizi sakin sulara ulaştırabilmek ve değişimin galipleri arasına girebilmektir.

Türkiye ekonomisi olumsuzluklardan çabuk etkilendiği gibi aynı şekilde hızla toparlanabilen bir yapıdadır. Unutulmamalıdır ki, toparlanma sürecinde en önemli gücümüz sanayimizdir. Sanayimiz her ortamda, iç ve dış pazarlarda imkânlarını sonuna kadar zorlayarak çıkış sağlamayı başarmış,büyümenin lokomotifi olduğunu göstermiştir. Önümüzdeki dönemde de en büyük görev yine sanayimize düşecektir.

Faiz oranlarının artış eğilimine girdiği, kurdaki belirsizliğin sürdüğü bu ortamda, sanayicimizin rekabet gücüne destek verecek reformların süratle gerçekleştirilmesi her zamankinden önemli hale gelmiştir.

Bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. İthal ikame ürünleri üretimi teşvik edilmelidir. Ayrıca sanayinin güçlü olabilmesi için, yerli üretimin de mutlaka desteklenmesi,ara malı ithalatının engellenmesi gerekir.

Bu anlamda, Hükümetimizin, kamu alımlarında yerli ürünlerin tercih edilmesine yönelik kararının mutlaka uygulanması sağlanmalıdır.

Güçlü Türkiye hepimizin ortak arzusudur.Son dönemde ekonomide, dış politikada ve her alanda büyük bir mesafe alınmıştır.

Ancak, bu kazanımları korumak, arttırabilmek kadar önemlidir.

Her yerde sanayileşmeyi sağlamak mümkün olamayacağından,

Bazı üretim merkezi kentlerin, daha “özel” bir statüye kavuşması sağlanmalıdır.

Türkiye’ye en fazla değer katan kentlerden biri olan Gaziantep’in hakkı olan desteklerden yoksun bırakılmamasını istiyoruz.

Ülkenin en önemli gücü, üretim gücüdür.

Kapasitelerimizi büyütmek, yeni istihdam sağlamak ve katma değeri arttırmak için atılacak her adım, bizi daha güçlü kılacaktır.

Ancak, işçi-işveren ilişkilerinde, kayda değer sorunlar yaşanmadığı bir ortamda gündeme getirilen, toplu İş İlişkileri Kanun Taslağı ile ilgili olarak, Sayın Bakanlarımıza gönderdiğimiz önerilerin dikkate alınmasını istiyoruz.

Küçük sanayinin altyapı problemlerinin çözülebilmesi için mutlaka küçük sanayi sitelerine tüzel kişilik kazandırılması şarttır.

Ekonomimizin dinamosu olan küçük sanayimizin gelişmesi ve makine imalat sanayimizin büyümesi için, KOBİ kredilerinin ve KOSGEB desteklerinin arttırılmasını talep ediyoruz. Sanayinin desteklenmesine ilişkin maliye politikalarından biri de, amortisman sürelerinin kısaltılması olmalıdır.

Gaziantep’in başarısı, kesinlikle tesadüfü değildir. Gaziantep gücünü tarihten almaktadır. Gaziantep’te bulunan eski Dülük kenti, antik çağda bile bölgenin en iyi taş kesici aletlerinin üretim merkezi olmuştur.

M.Ö. 300 yılında kurulan ve bir dönem bölgeye ticari, askeri ve kültürel anlamda hakim olan Zeugma kenti de Gaziantep’tedir. Evliya Çelebi’nin “Şehr-i Ayıntab-ı Cihan” diye tanımladığı Gaziantep, bir dünya şehridir. Bu şehirden 167 ülkeye ihracat yapılmaktadır. 2011 Kasım ayında Türkiye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarken, Gaziantep’in artış oranı yüzde 29,6 olarak gerçekleşmiştir.

11 aylık toplam ihracatımız 4,5 milyar dolardır. İhracatımızın % 93’ünün sanayi ürünü olması da, ayrı bir gurur kaynağımızdır. Gaziantep Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 6. ilidir. Türkiye’nin en fazla marka ve patent başvurusu yapan 6. kentidir. Gaziantep Türkiye’nin halı üretim merkezidir.Dünya halı ihracatının % 8’ini biz yapıyoruz. Türkiye’nin en fazla dokunmamış kumaşını üretiyoruz. Makarna üretiminde Türkiye lideriyiz. Gaziantep, işte bu sonuçlarla Türkiye’nin en önemli üretim merkezi ve büyüyen gücü olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

Sayın Bakanımız Nihat Ergün’ün desteği ile 5. organize sanayi bölgemizi kurduk. Kendilerine sanayicilerimiz adına bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum. 2023 yılı hedefimiz, tüm dünya ülkelerine 30 milyar dolar ihracat yapmak ve 350 bin çalışan sayısına ulaşmaktır.

Gaziantep Sanayi Odası olarak uyguladığımız ve bundan sonra da uygulayacağımız projelerimizle her zaman sanayimizin rekabet gücünü arttırmayı hedefledik. Bu hedefte yürümeye de devam edeceğiz.

Bugün bölge sanayisine güç katacağına inandığımız bir önerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Projeye dönüşmesini arzuladığımız bu öneri her zaman olduğu gibi ortak aklın ürünüdür.

Bu ortak akıl çalışması, Gaziantep ve Kilis Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız, Ticaret Odası Başkanımız, Organize Sanayi Bölgesi Başkanımız ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın işbirliği ile oluşturulmuştur.

Bundan sonra da birlikte geliştirilecektir. Projeye dönüştürülerek uygulanmasını talep ettiğimiz önerimiz, Gaziantep ile Hatay’ın Dörtyol ilçesi ulaşımının iyileştirilmesini kapsamaktadır. Gaziantep - Hassa arasındaki ara yolun yüksek standartlı duble yola çevrilmesini Hassa – Dörtyol arasında bir an önce tünelin açılmasını, böylece Gaziantep’in deniz ulaşımı ile dünyaya açılma sürecini ve maliyetinin azaltılmasını talep ediyoruz.

İhracatta deniz taşımacılığımız Mersin Limanı’ndan yapılmaktadır.Bu önerimizin hayat bulması halinde, 270 kilometre olan mesafemiz, 107 kilometreye düşecektir. Nakliyeden ve zamandan yapılacak tasarruf, üretici ve ihracatçının yanı sıra, ülkemiz açısından da önemli bir kazanım olacaktır.  Aynı zamanda, sanayicimizin rekabet gücünü artıracak ve 2023 yılı hedeflerimize daha emin adımlarla ulaşmamız sağlanacaktır.Bu konuda siz değerli bakanlarımız ve milletvekillerimizin desteğini bekliyoruz.

Bu tören Gaziantep’i bugünlere getiren sanayicilerin üretenlerin hakkı olan teşekkürü alacakları bir törendir. İzninizle sanayicilerimizi yürekten alkışlıyorum.

Değerli sanayiciler,

Gaziantep’i bugünlere sizler taşıdınız ve sonucunda bu şehir Türkiye’ye model oldu. 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılında, sizler Gaziantep’i çok daha yükseklere taşıyacaksınız. Bunu başaracağınıza yürekten inanıyorum.

Yeni dünya düzeninde kalkınma artık devlet eliyle değil, özel sektör eliyle gerçekleştiriliyor. Kalkınmak için yeni girişimcilere ihtiyaç var. Bu şehirdeki her girişimci, bu başarının güçlü bir halkasıdır. Sizin yansıttığınız ışık ve başarıya olan inancınız, Türkiye için moral olmaya devam edecektir. Unutmayınız ki, güneş doğudan doğar, GAP’ın kalbinin attığı Gaziantep’ten yükselir…

Bugün sadece ödül alacakların değil, bu şehirde üretim yapan,İstihdam sağlayan, her sanayicimizin eline, yüreğine ve emeğine duyduğumuz saygı ve takdirimizi özellikle belirtmek istiyorum. Gaziantep Sanayi Odası olarak, meclisimiz ve yönetim kurulumuzla bu kente değer katmanın ve hizmet etmenin mutluluğunu ve onurunu taşıyoruz."

Gaziantep Valisi Erdal Ata da, Gaziantep'in artık kabına sığmadığını ifade ederek, "Gaziantep, sanayi ve ticarette yakaladığı başarılarına akılcı hamlelerle turizm, kültür ve hizmet sektörlerindeki başarılı çalışmalara imza atıyor. Gaziantep, krize rağmen ihracat rakamlarını artırdı. Gaziantep, bugün itibarıyla 169 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Bu başarılar tesadüf değildir. Bu azimli çalışmaların karşılığı önümüzdeki günlerde de kat kat alınacaktır. Türkiye'nin 2023 yılı hedefi 500 milyar dolar, Gaziantep'in ise 30 milyar dolardır. Ben Gaziantep olarak bu hedefin üzerine çıkacağımıza inanıyorum" dedi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep'in Türkiye'nin kurtuluş mücadelesini yakan bir şehir olduğunu belirterek, "Bu şehir, Türkiye'nin önüne ufuk ve vizyon koyuyor. Gaziantep hiç bir zaman devlete yük olan projeler koymadı. Türkiye'nin ufkunu ve vizyonunu açan projeler ortaya koydu. Verin bize elinizi 3-5 sene yeter. Biz bu cari açığı kapatırız. Yeni teşvik politikasını bekliyoruz. Siz bize bir verin, biz size on verelim. Bize el verin, biz bu cari açığı patlatırız" dedi.

Aslan, Irak ambargosu zamanında söylediği sözler nedeniyle ABD'nin Türkiye'ye nota verdiğini hatırlatarak, şimdi de Fransa konusunda bazı şeyler söylemek istediğini ifade etti. Aslan, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi hedef alarak, "Antep tabiriyle 'Çocuk kadar boyun var, bir sille atsan yarısı boşa gider.' Sanki binlerce kilometre uzaktan gelip buraları işgal eden kendileri değil. Şu hale bak ya. Senato kararını bekleyeceğiz. 20 bin insanın üçte birini öldürd \'fdmızın yüzde 93'ünün sanayi ürünü tımızın yüzde 93'ünün sanayi ürünü üler, bundan büyük soykırım olabilir mi? Buradan Başbakanımız sesleniyorum; aslan gibi yürü, biz de kaya gibi arkandayız Sayın Başbakanım. El mi yaman, bey mi yaman. Antepli'nin söyleyecek bir sözü de olur. Biz böyle hardallı bayram çok gördük" diye konuştu.

Törenin açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Fransızların borç stok durumuna dikkat çekti. Fransız hükümetinin ekonomiyi iyi yönetemediğine değinen Bakan Şahin, "Bugün Euro bölgesi dediğimiz 30-35 tane parlamento ile sözde Ermeni soykırımının kabulünü çıkarmaya çalışanların borç stoklarına bakıyoruz. Kamu borç stokları toplam milli gelirlerinin yüzde 80'nini aşmış. Biz hamdolsun yüzde 40'lara düşmüşüz. Alnımız ak, başımız dik. Parayı yönetemiyorlar, insanı yönetemiyorlar, bilgiyi yönetemiyorlar. Dedelerin gibi bu hezimetlerinin de altından kalkamayacaklar. Nasıl onlar burada yenildiyse, o meclisten çıkardıkları kararın altında da kalacaklar. Biz torunlar olarak ekonomik olarak kalkınmamızı tamamlayacağız. Fransızlara üretim nedir, sanayi nedir, kamu net borç stoku nedir, bankacılık nedir buradan ders vereceğiz. Bizim vereceğimiz ders budur" dedi.

Bakan Şahin, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin daha da güçlü bir ülke olacağına vurgu yaparak, "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz, popülizmle işimiz olmaz ama biz yüce şanlı tarihimizle her zaman övündük. Ve torunları olarak bizim hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılında ileri demokrasiye ulaşmış ekonomik kalkınmasını sağlamış, güçlü toplum lider ülke olabilmektir. Bundan önce yaptıksa bundan sonra da yapabiliriz. Yeni dünya düzenine ayak uydurmada güçlü liderimiz var" şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise, müteşebbisliğin günümüzde iş kuran kişinin değil, girişimci, yeni ürün üreten, eski ürüne farklılık katan veya farklı bir yöntemle üreten anlamına geldiğini belirterek şöyle konuştu:

"Eğer bunlardan birini yapıyorsanız ayakta kalacaksınız. Artık kentlerimiz ve içinde yaşadığımız toplumlarda içerik olarak değişmeli ve ayakta kalma şartları gözden geçirmeli. Bugün kentler ürettikleri ürün ve coğrafi konumuyla değil, ulusal ve uluslararası anlamda nasıl bir ilişki kurduğuyla öne çıkıyor. İlişki kurma kapasitesi düşükse o kentin ayakta kalamayacağını söylemek mümkün. Bizim temelde yapmamız gereken girişimcilik ruhunu ortaya koymaktır. Bunun birinci ana faktörü ise bilgidir. Bu da eğitimden geçiyor. Biz çocuklarımızı girişimcilik ruhuyla eğitirsek yeni bir şey yaratmayı öğretirsek o zaman aydınlık bir gelecek söz konusu olacak. Bu açıdan Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok önemli değişikliklerin hazırlıklarını yapıyoruz. Akıllı tahta projesi ve tablet bilgisayar ile Türkiye'nin her yerindeki çocuklarımıza fırsat eşitliği verecek bir fırsat sunmaya çabalarken, aynı zamanda çocukların kendi zihnindeki bir takım statükoyu buzdan örülmüş algılamayı yok etmeye çalışıyoruz. Kendi sınırlarımızı aşmadığımız, yeni düşünce zeminleri oluşturmadığımız müddetçe girişimcilik yapma şansımız yok. Girişimciliğin teşvik edilmesi lazım."

İCATÇILAR VE İCRAATÇILAR YANYANA GELECEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, girişimcilik, sanayi ve üretimin kalıcı bir zenginlik için olmazsa olmaz olduğunu ifade etti. Bakan Ergün, şöyle konuştu: "İşadamlarımız ne yapabiliriz için üniversitelere uğruyor mu? Şimdi uğramaya başladı. Üniversite hocalarımız bizim bu sanayicimiz ne sorun yaşıyor, adama ne teknoloji yarıyor, yönetimi iyi mi dünyadan haberi var mı, diyor mu? Şimdi demeye başladı. Bilgiyi, teknolojiyi bir araya getireceğiz. İcatçılar ve icraatçılar yan yana gelecek. Sadece icatla olmaz. Bir şey icat edip onu hayatın içine kim taşıyacak. Güzel bir tasarımla bütün dünyaya kim pazarlayacak. Böyle oluşuyor katma değer. Teknoloji böyle gelişiyor. Bizim bundan başka bir rekabet edeceğimiz alanımız yoktur. Ucuz işgücünde bizim Çin, Hindistan'la rekabet etme şansımız var mı? Bir avuç pirinçle karınlarını doyuruyorlar. Bir yatakta 3 kişi vardiyalı şekilde yatıyor. Böyle adam çalıştırabilir misiniz? Demek ki burada rekabet yok bizim için. Biz ucuz hammadde ülkesi değiliz. Ucuz enerji, doğalgaz, petrol yatakları. Bunlar bizim rekabet alanlarımız değil. O zaman burada arasak rekabeti ar-ge, inovasyon, tasarım, markalaşma, yüksek katma değer ileri teknoloji."

Apple'ın 1976 yılının Ocak ayında limitet şirketken anonim şirket olmaya karar verdiğine dikkat çeken Ergün, şöyle devam etti:

"Şirkete bir değer biçtiler. Şirketin değeri 5 bin 309 dolar o zaman. Tam 4 yıl sonra şirketin değeri 1 milyar 800 milyon dolar. Şirkete herhalde su katmadılar. Başka bir şey kattılar. Teknoloji, tasarım ve marka kattılar ve değerli hale getirdiler. Biz de elimizden geldiği kadar destek mekanizmalarını güçlendiriyoruz. Yeni dönemde dikkat ederseniz destek mekanizmalarının ağırlığını sadece kredi faiz destekleri değil, yeni destek modellerine ayırıyoruz. Yönetimi güçlendir, ar-ge yap proje yap, bağımsız denetim kurulundan geç, şirketinin kalitesini artır, gel sana en büyük destek bizden. Şeffaf, iyi yönetilen, profesyonel yöneticilerle çalışan şirketlerle kurumsallaşmaya önem vermek lazım. Şirketlerimizin değeri böyle artacak. Böyle ar-ge ve inovasyon yapabiliriz. OSB'lerimizde mesleki eğitimi yaygınlaştıracağız. Şimdi Milli Eğitim Bakanıyla da beraber çalışıyoruz Allah nasip ederse bütün OSB'lerde mutlaka meslek lisesi olacak. Sanayi ile meslek lisesi artık iç içe olacak. O zaman gerçekten 2023 Türkiye'sini muhteşem olarak inşa etmiş olacağız."

Bakan Ergün, "Avrupa'da Fransa'da canımızı sıkan gelişmeler olabilir. Bunlar için canınızı sıkmayın, bunlar AB ülkelerinden bazılarının nasıl basiretsiz yönetim ve parlamentolara sahip olduğunu gösteriyor. Aslında ekonomik bunalımların da bu basiretsiz kötü yönetim ve dünyada olup biteni kavrayamama bize gösteriyor. AB bu basiretsiz yönetimlerle yoluna devam etme lüksüne de sahip değil. Koskaca Fransa'nın böyle basiretsizlikle gitmesi mümkün mü? Ortada görünen tablo budur. Biz 2023 Türkiyesi'ne odaklandık. İnşallah hep birlikte inşa edeceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Törenin sonunda, üretimden satışlarda, Türkiye'nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren firmalarla, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşmada başarı gösteren firmalara plaket verildi. Mespa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, ilk kez patentini aldıkları doğum yatağını Gaziantep 75. Yıl Kadın Doğum Hastanesi'ne bağışladıklarını, bu hediyeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin aracılığıyla vermek istediğini söyledi. Sahneye davet edilen Bakan Şahin ise espriyle, "Ama ben 45 yaşındayım. Artık doğum yapamam" dedi. Bakan Şahin'in bu sözleri salondakileri güldürdü. Ödül töreni, toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Törende ödül alan firmalar:

2010 YILI TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ANKETİNDE İLK 500’E GİREN FİRMALAR

1 Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.

2 Naksan Plastik ve Enerji San. ve Tic. A.Ş.

3 Gülsan Sentetik Dokuma San. ve Tic. A.Ş.

4 Çimko Çimento ve Beton Sanayi Ticaret A.Ş.

5 Merinos Halı Sanayi ve Tic. A.Ş.

6 Şölen Çikolata Gıda San. ve Tic. A.Ş.

7 Süper Film Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.

8 Tiryaki Agro Gıda San. ve Tic. A.Ş.

9 Köksan Pet ve Plastik Amb.San.Ve Tic.A.Ş.

10 Akteks Akrilik İplik San. ve Tic.A.Ş.

11 Gürteks İplik San. ve Tic. A.Ş.

12 Beşler Makarna Un İrmik Gıda San. ve Tic. A.Ş.

13 Şireci Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

14 Royal Halı İplik Tekstil Mobilya San. ve Tic. A.Ş.

15 Selçuk İplik San. ve Tic. A.Ş.

 

 

2010 YILI TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ANKETİNDE İKİNCİ 500’E GİREN FİRMALAR

1 Lidersan Sağlık ve Gıda Ürünleri A.Ş.

2 Kaşmir Halı San. ve Tic. A.Ş.

3 Kaplan Kardeşler Halı San. ve Tic. Ltd. Şti.

4 Kartal Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.

5 Bayteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

6 Nadir Tekstil Deri ve Yağ San. Tic. Ltd. Şti.

7 Mutlu Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.

8 Meltem Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

9 Canan Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

10 Eruslu Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

11 Yasin Kaplan Halı San. ve Tic. A.Ş.

12 Melike Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

13 Tat Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.

14 Mogul Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti.

15 Oba Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.

16 Sayınlar Gıda Maddeleri San. ve Tic. A.Ş.

17 Ünal Sentetik Dokuma San. ve Tic. A.Ş.

18 Ritaş Kimya ve Tekstil San. Tic. A.Ş.

19 Angora Halı San. ve Tic. A.Ş.

 

 

ARGE ÖDÜLLERİ (TÜBİTAK Kategorisi)

1 Ak Değirmen Mak. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

2 BLG Arge Bil. Hizm. Dan. Eğt. Gıda Mak. Ve Tıbbi Ürün. İmlt. San. Ve Tic. Ltd. Şti.

3 Hemaks Halı ve Tekstil Mak. San. ve Tic. A.Ş.

4 Millec Dış Ticaret Ltd. Şti.

5 Şölen Çikolata Gıda San. ve Tic. A.Ş.

6 Tiryaki Agro Gıda San. ve Tic. A.Ş.

7 Merinos Halı Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

 

 

ARGE ÖDÜLLERİ (KOSGEB-Arge Kategorisi)

1 Küçükparmak Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.

2 Şahveli Makina Tekstil Plastik San. ve Tic. Ltd.

3 Zimed Medikal Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

 

 

ARGE ÖDÜLLERİ (SANTEZ Kategorisi)

1 Hemaks Halı ve Tekstil Mak.San. ve Tic. A.Ş.

2 Jakarsan Makine San. ve Tic. Ltd. Şti.

3 Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

 

MARKA-PATENT KATEGORİSİ

2010 YILINDA EN FAZLA MARKA TESCİL YAPAN ÜYELERİMİZ

1 Şölen Çikolata Gıda San. ve Tic. A.Ş.

2 Tiryaki Agro Gıda San. ve Tic. A.Ş.

3 Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.

4 Zer Yan San. ve Tic. A.Ş.

 

 

2010 YILINDA EN FAZLA TASARIM TESCİL YAPAN ÜYELERİMİZ

1 Merinos Halı San. ve Tic. A.Ş.

2 Angora Halı San. ve Tic. A.Ş.

3 Opak Ayakkabı Endüstri ve Ticaret A.Ş.

4 Royal Halı İplik Tekstil Mobilya San. ve Tic. A.Ş.

5 Safyün Halı Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

 

 

2010 YILINDA EN ÇOK FAYDALI MODEL TESCİLİ YAPAN FİRMALAR

1 Gülsan Sentetik Dokuma San. ve Tic. A.Ş.

2 Edas Asansör San. ve Tic. Ltd. Şti.

3 Güzel Şekerli Mamüller Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

4 Örnek Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.

5 Polymetal Kalıp Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti.

6 Sanko Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.

7 Süper Film Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

 

 

2010 YILINDA EN ÇOK PATENT TESCİLİ YAPAN FİRMALAR

1 Bulgurium Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

2 Anadolu Müh & Metalurji ve Refrakter San. ve Tic. Ltd. Şti.

3 Beşsan Makarna Gıda San. ve Tic. A.Ş.

4 Özmaksan Isı San. Tic. A.Ş.

5 Zirve Üniversitesi

 

 

İNOVASYON ÖDÜLLERİ

1 Süper Film Amb. San. ve Tic. A.Ş.

2 Proses Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.

3 Köksan Pet ve Plastik Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

4 Hemes Makine ve Gıda Mad. San. Tic. Ltd. Şti.

5 Feramuz Gıda San. Tic. Ltd. Şti.

6 Shems Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

7 Enderpen PVC Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş.

8 Mespa Sağlık Malzemeleri San. Tic. A.Ş.

 
GAZIANTEP SANAYICISININ GURUR GÜNÜ
ARGETİ Uluslararası Yatırım Fikirleri Proje Pazarı Etkinliği (28 Aralık 2015)
GSO’NUN ‘’ANTEP KUTNU KUMAŞI’’NIN COĞRAFİ İŞARET TESCİL TALEBİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI
YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME EĞİTİMİ (17-18 Kasım 2015)
TÜBİTAK, KOBİ'LERE YÖNELİK MENTORLUK DESTEĞİ BAŞLATIYOR
GAZİANTEP'İN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI GAZİANTEP'İN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI
GAZİANTEP MARKA BAŞVURUSU'NDA 6. SIRADA
GSO BAŞARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
GAZİANTEP MARKA VE PATENT BİLGİ GÜNLERİ YAPILDI
GSO'DAN YENİ PROJE: "AKILLI SANAYİ"
GSO'DAN YERLİ MALI KAMPANYASI: "ÖNCE GAZİANTEP'TE, SONRA TÜRKİYE'DE ÜRETİLENİ ALIN"
GAZİANTEP 2008'DE MARKA BAŞVURUSUNDA 6. İL OLDU. NEJAT KOÇER: “MARKALARIMIZ BİZİM ZENGİNLİĞİMİZDİR”
Çin'e karşı Marka oluşturun
Gaziantep markalaşmada öncü ve örnek oldu.
Marka Şehir’e Uluslararası Ödül
GSO'nun Uluslararası Başarısı
Marka şehir logosu tescillendi
GSO marka patent ofisi açıldı
Makale: Marka Şehir böyle olunur
Neden Marka Şehir ?